192019Kov
Žarnyno vėžys

Žarnyno vėžys

Žarnyno vėžys – viena iš klastingiausių vėžio formų. Ji ilgą laiką būna be jokių aiškiai pastebimų simptomų. Maža to, gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys – antra pagal dažnumą vyrų ir moterų mirties nuo vėžio priežasčių bei trečias pagal dažnumą vėžio tipas pasaulyje. Kasmet pasaulyje nustatoma daugiau nei milijonas naujų tokio tipo vėžio atvejų.

Gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys dar vadinamas storosios žarnos vėžiu. Susirgus šia vėžio forma, gaubtinėje ar tiesiojoje žarnoje ima nevaldomai augti pakitusios ląstelės. Manoma, kad dažniausiai gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys išsivysto iš mažų storosios žarnos sienelėje išaugusių augliukų – polipų. Dauguma polipų niekada netampa piktybiniais. Iš piktybiniu tapusio polipo dažniausiai išsivysto gaubtinės arba tiesiosios žarnos vėžys. Ankstyvosios stadijos piktybinį polipą galima nesunkiai pašalinti. Deja, dažnai tokie polipai nesukelia jokių simptomų, todėl vėžys gali išplisti į kitus organus dar iki nustatant diagnozę.

Rizikos veiksniai:

  • Amžius. Daugiausia tokio vėžio atvejų nustatoma žmonėms, sulaukusiems 50 ir daugiau metų amžiaus, tačiau gali užklupti ir daug jaunesnius.
  • Paveldimumas. Pacientas ar jo giminaičiai yra sirgę gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu arba jiems buvo nustatyta žarnų polipų.
  • Gyvenimo būdas. Tai nutukimas, nepakankamas fizinis aktyvumas, rūkymas, gausus alkoholio vartojimas, nesubalansuota mityba.

Simptomai:

  • Nepaaiškinamas kūno svorio mažėjimas;
  • Pilvo arba tiesiosios žarnos skausmas;
  • Nevisiško išsituštinimo jausmas;
  • Be aiškios priežasties atsiradę tuštinimosi pokyčiai (viduriavimas arba vidurių užkietėjimas), trunkantys ilgiau nei 6 savaites;
  • Kraujas išmatose arba ant išmatų.

Pastaba. Ankstyvos stadijos gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžys dažniausiai nesukelia jokių simptomų.

Žarnyno vėžį galima nustatyti atliekant endoskopinius tyrimus, tokius kaip kolonoskopija, arba radiologinius, tokius kaip magnetinio rezonanso enterokolonografija. Kolonoskopija – tai, iš tiesų, skausminga procedūra, kurios metu į žarną įvedamas lankstus endoskopas, kuriuo galima apžiūrėti storosios žarnos gleivinę, ją įvertinti. Žarnos nėra tiesus vamzdis, todėl slenkant aparatui pro žarnos kilpas, reikia jį ir pasukti, ir orą pūsti, ir patempti. Pasitaiko nemažai atvejų, kai reikia šį tyrimą nutraukti dėl labai stipraus skausmo, nors prieš tai ir buvo suleisti nuskausminamieji vaistai ar taikyta sedacija (prislopinimas). Žarnyno magnetinio rezonanso enterokolonografija – tai neskausminga procedūra, be jonizuojančios spinduliuotės, leidžianti detaliai ištirti žarnyno būklę. Tiems, kurie nenori kęsti skausmo ar diskomforto atliekant kolonoskopiją, žarnyno MR enterokolonografija – puiki alternatyva.

Daugiau informacijos apie tyrimą galite rasti mūsų internetinėje parduotuvėje adresu www.rezonansas.eu. Čia taip pat galite įsigyti tyrimą palankesne kaina!