312019Sau
Paveldėta prostatos vėžio rizika

Paveldėta prostatos vėžio rizika

Prostatos vėžys: liūdnos prognozės

Prostatos vėžys – tai antra pagal paplitimą vėžinė liga tarp vyrų. Lietuvoje kas ketvirtas naujai nustatomas navikas vyrams – prostatos vėžys. Spėjama, kad iki 2030 metų jos paplitimas išaugs 2 kartus dėl senėjančios pasaulio populiacijos. Apskritai, Lietuva priklauso aukštos prostatos vėžio rizikos šalių grupei. Vienas iš faktorių – paveldimumas, kitas – pavėluotas kreipimasis į medikus. Lietuvos prostatos vėžio užleistumo rodikliai yra vieni didžiausių Europoje, nepaisant to, kad yra galimybė nemokamai pasitikrinti PSA normą pagal Ankstyvosios prostatos vėžio diagnostikos programą. Sergančiųjų prostatos vėžiu amžius jaunėja – tai jaunesni nei 50 metų vyrai, todėl jau nuo 45 metų amžiaus rekomenduojama pasitikrinti prostatos specifinio antigeno – PSA lygį kraujyje. Norintiems išsitirti detaliau, galima atlikti ankstyvą prevencinę diagnostiką – prostatos multiparametrinį magnetinio rezonanso tomografijos (mpMRT) tyrimą.

Paveldėta prostatos vėžio rizika

Apie 5-10 proc. visų diagnozuotų prostatos vėžio atvejų yra paveldėti. Tai reikškia, kad šeimoje yra padidinta šio vėžio susirgimo tikimybė. Šeimos istorija yra stipriausias prostatos vėžio rizikos veiksnys. Vyras, turintis artimą giminaitį, sergantį prostatos vėžiu (pvz.: tėvą ar brolį), turi dvigubai didesnę riziką susirgti prostatos vėžiu nei tas vyras, kurio šeimos aplinkoje prostatos vėžio atvejų nenustatyta. Jei prostatos vėžys buvo nustatytas dviems giminaičiams, tai tokiam vyrui susirgti prostatos vėžiu rizika išauga 5 kartus. Pastaraisiais metais atlikti tyrimai padėjo identifikuoti daugelį paveldimų genetinių pokyčių, galinčių įtakoti prostatos vėžio atsiradimo riziką. Pvz.: vyrai, kuriems rastas BRCA2 genas, turi padidintą riziką susirgti prostatos vėžiu.

Paveldimo prostatos vėžio rizikos valdymas

Šiuo metu nėra klinikinių tyrimų dėl genų, kurie buvo susiję su paveldima prostatos vėžio rizika. Todėl, jei nerimaujate dėl savo sveikatos ir galimo ligos paveldimumo arba, jeigu Jūsų šeimoje buvo nustatytas prostatos vėžys ankstyvame amžiuje, Jums derėtų kreiptis į šeimos gydytoją ir genetikos specialistus, kurie gali padėti kontroliuoti šią riziką –
atlikti tam tikrus tyrimus ar paskirti stebėseną.

Prostatos vėžio patikra

Prostatos vėžio patikra susideda iš kraujo tyrimo (PSA), kuris parodo prostatos baltymų koncentraciją kraujyje, digitalinio rektalinio tyrimo, taip pat neinvazinių instrumentinių tyrimų, tokių kaip 3T prostatos magnetinio rezonanso tomografija. Yra žinoma, kad prostatos PSA stebėsena gali padėti sumažinti mirčių skaičių nuo prostatos vėžio. Tačiau dažnai prostatos vėžys būna bė simptomų ir lėtai augantis. Dėl šios priežasties daugelis vyrų neatlieka profilaktinių patikrinimų dėl prostatos vėžio ir dažnai be reikalo kenčia nuo jo sukeliamo tam tikro šalutinių poveikio – tai ilgalaikės šlapinimosi ir erekcijos sutrikimo problemos.

Prostatos vėžio stebėsenos gairės pagal vyrų amžių

Vyrai, kurių amžius 45-49 metai, turėtų atlikti pirminį PSA tyrimą:
• Jeigu PSA norma yra 3 ng/mL ar didesnis, turėtų pasikonsultuoti su savo gydydoju dėl prostatos biopsijos;
• Jeigu PSA norma yra tarp 1 ir 3 ng/mL, turėtų kas dvejus ar ketverius metus apsilankyti pas gydytoją pakartotinam PSA tyrimui;
• Jeigu PSA norma yra mažesnė nei 1 ng/mL, turėtų apsilankyti pas gydytoją pakartotiniam PSA, sulaukęs 51-55 metų amžiaus.
Vyrai, kurių amžius 50-59 metai, turėtų pasitikrinti PSA normą:
• Jeigu PSA norma yra 3 ng/mL ar didesnis, turėtų pasikonsultuoti su savo gydydoju dėl prostatos biopsijos;
• Jeigu PSA norma yra tarp 1 ir 3 ng/mL, turėtų kas dvejus ar ketverius metus apsilankyti pas gydytoją pakartotinam PSA
tyrimui;
• Jeigu PSA norma yra mažesnė nei 1 ng/mL, turėtų apsilankyti pas gydytoją pakartotiniam PSA, sulaukęs 60 metų amžiaus.
Vyrai, kurių amžius 60-70 metai, turėtų pasitikrinti PSA normą:
• Jeigu PSA norma yra 3 ng/mL ar didesnis, turėtų pasikonsultuoti su savo gydydoju dėl prostatos biopsijos;
• Jeigu PSA norma yra tarp 1 ir 3 ng/mL, turėtų kas dvejus ar ketverius metus apsilankyti pas gydytoją pakartotinam PSA tyrimui;
• Jeigu PSA norma yra mažesnė nei 1 ng/mL, tolimesnis PSA tikrinimas nerekomenduojamas.
Vyrai, kurių amžius 71-75 metai:
• Vyrai nuo 71 metų amžiaus turėtų pasikonsultuoti su savo gydytoju, ar jam reikia atlikti PSA kraujo tyrimą. Šis sprendimas turėtų būti grindžiamas ankstesne PSA norma bei bendra sveikatos būkle.
Vyrai, kurių amžius 76 ir daugiau metų:
• Prostatos vėžio patikra nerekomenduojama vyrams, sulaukusiems 76 ir daugiau metų.

Gydymo taktika – aktyvus stebėjimas. Kas tai?

Aktyvus stebėjimas – tai gydymo taktika, atidedant prostatos vėžio gydymą. Ji taikoma 40-50% pacientų, kuriems diagnozuotas žemos rizikos prostatos vėžys. Tačiau beveik trečdaliui pacientų aktyvaus stebėjimo metodas netinkamas dėl rimtų trūkumų, kurie susiję su prostatos vėžio tikrinimo tyrimų patikimumu, kurie taikomi aktyvaus stebėjimo kontrolėje.Geros naujienos – magnetinio rezonanso tomografija gali užtikrinti saugų sergančių žemos rizikos prostatos vėžiu pacientų aktyvų stebėjimą. Iš tikrųjų, MRT būtų galima apibūdinti kaip vieną įrankį, bet daug kur panaudojamą. Gydytojo vaidmuo taip pat yra būtinas, norint nepraleisti momento, kai vėžys gali pradėti kelti pavojų gyvybei. Paprastai tokiems pacientams rekomenduojama kasmet atlikti digitalinį rektalinį tyrimą (prostatos apčiuopa per tiesiąją žarną) ir pakartoti biopsiją (po 12 savaičių), taip pat 6-12 mėnesių intervalais kartojamas PSA kraujo tyrimas. Įspėjimas: šie tyrimai turi nemažai apribojimų – gali būti netikslūs.

Prostatos vėžio stebėjimo metodų problema

Pirmiausia, tai PSA kraujo tyrimas nėra specifinis prostatos vėžiui, nes keli su vėžiu nesusiję faktoriai, taip pat gali sukelti PSA padidėjimą, todėl pacientams privalo atlikti biopsiją, kad nustatytų, ar tai tikrai vėžys.
Antra, įprasta transrektalinė ultragarsinė biospija yra „akla“ (imama iš atsitiktinių prostatos vietų), kuri nepakankamai įvertina vėžį arba jį visiškai praleidžia (iki 30%). Todėl neigiama biopsija dar nėra garantas, kad pacientui nėra vėžio.
Trečia, transrektalinė ultragarsinė biopsija, kuri kartą buvo neigiama, turi 50% tikimybę dar kartą praleisti tą patį vėžį.
Ketvirta, transrektalinė ultragarsinė biopsija yra rizikinga dėl infekcijos įsimetimo rizikos, kuri gali sukelti šlapinimosi funkcijos bei erekcijos sutrikimų.
Apibendrinant, transrektalinės ultragarsinės biopsijos metodas, kai taikomas aktyvus stebėjimas, turi tris pagrindinius trūkumus:
1. Juo remiantis negalima pacientui priskirti aktyvaus stebėjimo, nes jam gali būti didesnės rizikos vėžys nei nustatė biopsijos metu;
2. Vien tik šiuo metodu negalima sukontroliuoti aktyvaus stebėjimo, nes galima praleisti vėžio augimą ar išplitimą;
3. Po vienos ar dviejų transrektalinės ultragarsinės biopsijos procedūrų, daugelis pacientų, kuriems paskirtas aktyvus
stebėjimas, pradeda vengti pakartotinių biopsijos procedūrų ir nebeseka ligos eigos.

Multiparametrinis magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas (mpMRT) – auksinis standartas vykdant pacientų aktyvausstebėjimo kontrolę.

Šiandieninis MRT tyrimas – daugiafunkcinis įrankis, užtikrinantis saugų ir efektyvų aktyvų stebėjimą pacientams, kuriems nustatytas žemos rizikos prostatos vėžys.

Kas yra prostatos multiparametrinis MRT tyrimas?

Prostatos mpMRT tyrimas dėl vėžio aptikimo – tai multiparametrinis vertinimas, kai anatominės sekos derinamos su keliomis funkcinėmis sekomis, skirtomis prostatos vėžį atskirti nuo sveikų audinių – tiriant prostatą ultragarsu, to padaryti negalima. Tyrimas kokybiškai atliekamas tik 3T MRT aparatu, kuris leidžia įvertinti auglio dydį, formą, vietą ir rizikos lygį.

Pacientai, kuriems reikalingas aktyvus stebėjimas

Daugeliu atvejų pirmasis galimo prostatos vėžio signalas – padidėjęs arba didėjantis PSA rodiklis, kartais derinamas su digitalinio rektalinio tyrimo rezultatais. Po to, kai pacientui atliko biopsiją, klasikinis standartas, taikomas norint
atpažinti pacientus, tinkamus aktyviam stebėjimui, yra Epšteino kriterijai. Jie remiasi PSA rodikliu, digitalinio rektalinio tyrimo ir biopsijos duomenimis. Šie kriterijai nėra galutinai apibrėžti, todėl mažai reikšmingo vėžio diagnostika, remiantis vien jais, išlieka netiksli. Tačiau yra žinoma, kad vyrai, kurie iš esmės atitiko Epšteino kriterijus, vėliau (po 3 mėn.) išsityrė mpMRT metodu ir atliko tikslinę biopsiją MRT tyrimo kontrolėje: mažiausiai 14% pacientų iš tikrųjų aptiko aukštesnės rizikos vėžį, todėl jiems paskirtas aktyvus stebėjimas visiškai netiko – reikėjo radikalaus gydymo. Dėl to buvo padaryta išvada, kad mpMRT tyrimo išvados kelia abejonių dėl Epšteino kriterijų patikimumo, siekiant nustatyti paciento tinkamumą aktyviam stebėjimui. Remiantis vien jais, galima padaryti rimtos žalos paciento sveikatai (gydymas bus atidėtas, išaugs vėžio išplitimo rizika).
Tais pačiais metais, dr. Anwar Padhani (Anglija, Vėžio centras) gavo apdovanojimą už pranešimą, kuriuo jis įspėjo, jogapie 30% pacientų netinkamai klasifikuojami kaip tinkami aktyviam stebėjimui. Tuomet jis parodė, kaip multiprametrinis magnetinio rezonanso tyrimas gali pagerinti tikslų pacientų identifikavimą (pranešimas skaitytas 2014 m. RSNA metiniame susitikime, Čikaga). Jeigu, atlikus mpMRT prostatos ištyrimą, nieko blogo neaptinkama, tokiu atveju biopsijos atlikti nereikia, o būtina eliminuoti kitas nenormalaus PSA rodiklio priežastis (pvz. infekcija) bei toliau stebėti PSA (kartoti kas pusę metų) ir kartoti mpMRT (6-12 mėn. intervalais). Tačiau, jeigu įtartina zona matoma atlikus mpMRT, būtina atlikti tikslinę biopsiją MRT kontrolėje (nukreiptą į naviką). Todėl, norint tinkamai atrinkti asmenis, kuriems tikslingas tik aktyvus stebėjimas, reikia derinti PSA rodiklio duomenis su mpMRT tyrimo išvadomis. Pacientams, kuriems paskyrė aktyvų stebėjimą, prostatos mpMRT ištyrimas yra naudingiausia aktyvaus stebėjimo suvaldymo priemonė.

Aktyvaus stebėjimo pacientų priežiūra ir kontrolė taikant mpMRT prostatos ištyrimą

Vaizdinių tyrimų metodų privalumas yra sugebėjimas atvaizduoti tai, kas paslėpta, įskaitant slaptą vėžio progresavimo riziką. Tai nereiškia, jog reikia atmesti PSA rodiklių svarbą. Tačiau gydytojai vis labiau linkę papildomai stebėti atliekant mpMRT tyrimą, siekiant laiku suvaldyti galimą ligos išplitimą. Jie sutinka, kad mpMRT derinamas su PSA – saugus ir neinvazinis būdas prižiūrėti pacientus, kuriems paskirtas aktyvus stebėjimas. Kol PSA stabilus, pacientas gali nuspręsti tęsti aktyvią stebėseną. Tačiau, jei PSA didėja, tuomet reikia atlikti mpMRT tyrimą, norint patikrinti naviko augimą ir galimą plitimą į gretimus audinius. Jei šie įtarimai pasitvirtina, tuomet tikslinga atlikti biopsiją MRT kontrolėje.

Kada apskritai rekomenduojama atlikti mpMRT ištyrimą?

Prostatos mpMRT tyrimas skirtas vyrams, kurie:
• Šeimos anamnezėje turi nustatytų prostatos vėžio atvejų (pvz.: sirgo tėvas, brolis);
• Turi kylantį ir labai aukštą PSA rodiklį – mpMRT gali nustatyti, ar pakitimai yra gerybiniai, ar vėžiniai;
• Rekomenduojama atlikti prostatos biopsiją – mpMRT gali padėti kontroliuoti biopsijos procedūrą;
• Turi mažos riziko sprostatos vėžį ir jiems rekomenduojama aktyvi stebėsena – mpMRT suteikia pradinį vaizdą kaip atspirties tašką tolimesniam rezultatų palyginimui;
• Yra aktyvaus stebėjimo kontrolėje – mpMRT gali parodyti bet kokius vėžio pokyčius (pvz.: ar vėžys tapo agresyvesnis, ar vėžys neišplito į gretimus organus ir pan.);
• Nori atlikti MRT tyrimo kontroliuojamą biopsiją su pačiu minimaliausiu biopsijos adatų dūrių skaičiumi;
• Jau buvo gydomas dėl prostatos vėžio – nori įsitikinti, kad gydymas buvo sėkmingas, ir gali stebėti, ar vėžys neatsinaujins kitoje zonoje;
• Nori atlikti prevencinę diagnostiką, kad nepraleistų ligos užuomazgų.

Kliniškai įrodyti 3T mpMRT privalumai

• Diagnostikos pažanga ir paciento komfortas (skenuojant 3T MRT aparatu nėra būtina endo-rektalinė rite (terpiama į tiesiąją žarną) atliekant mpMRT tyrimą prieš biopsijos procedūrą;
• 3T mpMRT tyrimas naudingas atliekant paciento aktyvų stebėjimą (dažnai šis tyrimas vertingesnis nei vien tik PSA kartojimas).