Dažniausiai užduodami klausimai

Kompiuterinė tomografija: kas tai?
Kompiuterinė tomografija – radiologinis tyrimo metodas, kurį atliekant naudojama jonizuojanti spinduliuotė. Atliekant įprastines rentgenogramas gaunamas plokštuminis vaizdas. Atliekant kompiuterinę tomografiją gaunamas tiriamos srities skersinio pjūvio dvimatis vaizdas, kur diferencijuojami audiniai ir organai.
Kompiuterinės tomografijos tyrimas trumpas ir „draugiškas“ pacientui: atliekant šį tyrimą, pacientas guldomas ant specialaus stalo, o aparato rentgeno vamzdis sukasi apie tiriamą kūno dalį ir skleidžia siaurą rentgeno spindulių pluoštą. Priešingoje vamzdžio pusėje yra detektoriai, registruojantys pro audinius praėjusių spindulių kiekį. Gauti duomenys apdorojami kompiuterinėmis programomis ir gydytojui pateikiamas aukštos kokybės atkurtas pasluoksninis vaizdas. Tiriama sritis pateikiama tarsi supjaustyta plonais pjūveliais, todėl galima labai tiksliai vertinti pokyčių vietą bei išplitimą.
Ar šio tyrimo metu pacientas gauna didelę apšvitos dozę?
KT detektoriai yra jautresni rentgeno spinduliams, todėl radiacijos dozė, kurios reikia 15–20 KT pjūvių gauti, yra nedaug didesnė už radiacijos dozę, reikalingą vienai rentgeno nuotraukai padaryti, tačiau gaunama kur kas daugiau informacijos. Žinoma, piktnaudžiauti šiuo tyrimu nereikia, bet bijoti taip pat neverta.
Kokios yra šio tyrimo indikacijos? Kada atliekamas kompiuterinės tomografijos tyrimas?
Indikacijos yra labai plačios. Nuo šių metų birželio mėnesio įsigalioja lrs Sveikatos apsaugos ministro įsakyma „DĖL LIGŲ IR PARODYMŲ, KURIEMS TAIKOMOS IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO APMOKAMOS INTERVENCINĖS RADIOLOGIJOS PROCEDŪROS BEI KOMPIUTERINĖS TOMOGRAFIJOS IR MAGNETINIO REZONANSO TOMOGRAFIJOS TYRIMAI“,
2015 m. vasario 5 d. Nr. V-176

LIGŲ IR BŪKLIŲ, KURIOMS ESANT IŠ PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO FONDO BIUDŽETO APMOKAMI KOMPIUTERINĖS TOMOGRAFIJOS IR MAGNETINIO REZONANSO TOMOGRAFIJOS TYRIMAI, SĄRAŠAS