152018Lie
Prostatos multiparametrinis magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas

Prostatos multiparametrinis magnetinio rezonanso tomografijos tyrimas

„MCT Radiologijos centras“ yra pirmasis privatus MRT centras, siūlantis prostatos 3 teslų MRT tyrimus ligos nustatymui, ir itin aukštos raiškos MRT tyrimo vaizdus, kurie naudojami nukreipiant biopsijos procedūrą į konkrečius prostatos pažeidimus. Tik 3 teslų MRT gali sukurti pakankamą MRT prostatos rezorbciją be endo-rektalinės ritės (naudojama daugiakanalė ritė). Atliekant prostatos multiparametrinį MRT tyrimą silpnesniu MRT tomografu (1.5T MRT), būtina endo-rektalinė ritė, kad tyrimas būtų atliktas kokybiškai.

„MCT Radiologijos centras“ siūlo gydytojams urologams galimybę atlikti tikslines prostatos biopsijas remiantis 3T MRT suteikta informacija. Urologai gali naudoti mūsų prostatos MRT tyrimus, siekdami biopsijas atlikti konkrečiose prostatos vietose, kurios atrodo labiausiai įtartinos.

Kliniškai įrodyti 3T mpMRT privalumai

– Diagnostikos pažanga ir paciento komfortas (skenuojant 3T MRT tomografu nėra būtina endo-rektalinė ritė) atliekant mpMRT tyrimą prieš bet kokią biopsiją;
– 3T mpMRT tyrimas naudingas atliekant aktyvų paciento stebėjimą (dažnai šis tyrimas vertingesnis nei vien tik PSA kartojimas).

Pastaraisiais metais buvo padaryta didelė pažanga gydant pacientus, sergančius prostatos vėžiu. Svarbiausia – multiparametrinio MRT skenavimo (mpMRT) įvedimas. Patobulintas 3T MRT išgaunamų vaizdų aiškumas yra ypač naudingas prostatos vaizdavimui, todėl dėl šios aukštos kokybės išgaunamos informacijos, patyrę gydytojai radiologai gali diferencijuoti piktybinius prostatos procesus nuo gerbybinių.

Kaip mpMRT aptinka prostatos vėžį?

mpMRT tyrimas aiškiai parodo prostatos anatomiją ir neįprastus pakitimus jos viduje ir aplink. Siekiant nustatyti prostatos vėžį, yra keturi parametrai, kurie pabrėžia skirtingas audinių savybes.

T2 seka atliekant MRT (T2 MRT) pateikia 3D prostatos zonos anatomijos žemėlapį. Įtartinai atrodantis plotas vadinamas “dominančiu regionu”. T2 sekos yra vadinamos bazinėmis sekomis, kuriose gerai diferencijuojamos prostatos periferinė ir centrinė dalys, sėklinės pūslelės, periprostatiniai audiniai. Prostatos vidnių struktūrų diferenciacija svarbi tiksliai naviko lokalizacijai nustatyti. T2 sekose tiksliausiai galima įvertinti naviko išplitimą už prostatos kapsulės ribų bei įaugimą į sėklines pūsleles, o tai labai svarbu planuojant tolimesnę gydymo eigą. Tačiau vien šių sekų nepakanka, siekiant nustatyti, ar aptiktas židinys yra piktybinio ar gerybinio pobūdžio. Difuzijos vaizdavimas (DWI MRT) rodo laisvą vandens molekulių judėjimą audiniuose. Šio metodo klinikinis pritaikymas grįstas tuo, kad dauguma navikų turi tankią ląstelinę struktūrą, kurioje skysčio judėjimas suvaržytas, todėl yra difuzijos apribojimas. T.y. vėžio ląstelės judesį apriboja labiau nei kitos ląstelės, kurias parodo DWI MRT seka. Dinaminio kontrasto patobulintas vaizdavimas (DCE MRT) atskleidžia naviko kraujotaką. Norint panaudoti šią seką, būtina pacientui sušvirkšti kontrastinį preparatą. Jis injekuojamas į veną. Prostatos vėžio augliai turi savo kraujagysles, kurios skiriasi nuo įprastų žmogaus organizmo kraujagyslių. Kai įšvirkščiamas kontrastinis preparatas, jį greitai perneša navikų kraujagyslės, tada tą medžiagą užkaupia, išplauna, o vėliau ji išsiskiriama su šlapimu. Užkaupimo ir išplovimo fazėje kontrastinis preparatas rodo vėžinio darinio kraujotaką. Be to, kontrasto absorbcijos tempas apibūdina naviko rūšį. Prostatos vėžiui būdingas greitas ir intensyvus užkaupimas ir greitas kontrasto išsiplovimas. Spektroskopija (MRT-SI) gali būti naudojama kaip ketvirtas parametras. MRT-SI seka suteikia metabolinę informaciją, patvirtinančią prostatos vėžį. Šiuo metu prostati tirti naudojama vandenilio protonų spektroskopija, taikant trimatę cheminio poslinkio vaizdų gavimo techniką. Ši metodika leidžia vienmomentiškai apimti beveik visą prostatos tūrį. Svarbu žinoti, kad cheminio poslinkio efektas tiesiogiai priklauso nuo magnetinio lauko stiprumo, todėl tyrimas 3T MRT aparatu turi neabejotiną pranašumą, lyginant su 1.5T MRT.

Kokie yra mpMRT tyrimo privalumai lyginant su TRUS (transrektaliniu ultragarsiniu tyrimu)?

mpMRT tyrimo metodas turi daug privalumų lyginant su ultragarsu, kai atliekamas prostatos vertinimas. Atliekant TRUS prostatos diagnostiką, būtina naudoti specialų ultragarsinį daviklį, įterptą į tiesiąją žarną, kad susidariusios garso bangos sukurtų kompiuterinius vaizdus. Tai vadinama transrektaliniu ultragarsiniu tyrimu (TRUS). mpMRT privalumai lyginant su TRUS apima:

Visiškai neinvazinis mpMRT atliekamas galingu 3 teslų (3T) magnetinio rezonanso tomografu nereikalauja specialios endo-rektalinės ritės (įterpiama į tiesiąją žarną), todėl kitaip nei TRUS, mpMRT yra visiškai neinvazinis ir nekeliantis diskomforto pacientui tyrimo metodas. PASTABA: kai kurie radiologai vis dėlto nori naudoti endo-rektalinę ritę, ypač prostatos MRT atliekant su mažiau galingais magnetinio rezonanso tommografais (pvz.: 1.5T MRT), bet „MCT Radiologijos centras“ MRT tyrimus atlieka galingu 3T MRT tomografu bei gautus vaizdus apdoroja specialia programine įranga, dėl kurių nereikia naudoti endo-rektalinės ritės.
Išsamūs 3D navikų vaizdai: mpMRT puikiai atskleidžia prostatos anatomiją, bet kokio vėžinio naviko dydį, formą ir vietą. Tačiau TRUS tyrimas neparodo minkštųjų audinių skirtumų, todėl nepatikimai atvaizduoja navikus.
Prostatos vėžio charakteristika ruošiantis biopsijos procedūrai: suderinus kelis parametrus, mpMRT parodo vėžinių ląstelių išplitimą ir jų agresyvumo lygį. Patobulintos intervencijos gairės: realaus laiko mpMRT naudojamas siekiant atlikti tikslinę biopsiją iš konkrečių prostatos zonų, o biopsijos, atliekamos remiantis TRUS tyrimo rezultatais, yra “aklos” – jai atlikti dažniausiai prireikia 12 ir daugiau dūrių.

Kas yra realus kandidatas mpMRT tyrimui atlikti?

Prostatos mpMRT tyrimas skirtas vyrams, kurie:
– Turi kylantį ar labai aukštą PSA (prostatos specifinį antigeną) – mpMRT gali nustatyti, ar pakitimai yra gerybiniai, ar vėžiniai;
– Rekomenduojama atlikti biospijos procedūrą – mpMRT gali padėti kontroliuoti biopsijos procedūrą;
– Turi mažos rizikos prostatos vėžį ir rekomenduojama aktyvi stebėsena – mpMRT suteikia pradinį vaizdą – pagrindą aktyviai stebėsenai;
– Yra aktyvaus stebėjimo kontrolėje – mpMRT gali parodyti bet kokius vėžio pokyčius (pvz.: vėžys tapo labiau agresyvus ir pan.);
– Nori atlikti MRT tyrimo kontroliuojamą biopsiją su pačiu minimaliausiu biopsijos adatos dūrių skaičiumi;
– Jau buvo gydomas dėl prostatos vėžio – nori įsitikinti, kad gydymas buvo sėkmingas, ir gali stebėti ar vėžys neatsinaujins kitoje zonoje.

Ko tikėtis atliekant prostatos mpMRT tyrimą?

Paprastai šį tyrimą paskiria pacientą gydantis gydytojas urologas, kuris dažnu atveju rekomenduoja, kur galima atlikti prostatos mpMRT tyrimą. Tačiau svarbu pasitikslinti su gydytoju, ar rekomenduojamame diagnostikos centre yra galingas 3T MRT aparatas su specialia programine įranga. Priešingu atveju, atliktas tyrimas su silpnesiu (pvz.: 1.5T MRT) aparatu, nebus kokybiškas – gauti rezultatai bus mažiau informatyvūs nei atlikti su 3T MRT.

3T aparatu atliekamas mpMRT tyrimas – revoliucija prostatos vėžio diagnostikos pasaulyje

Prostatos aukšta raiška, išgaunama 3T mpMRT tyrimo metu, pateikia daugybę iš anksto žinomos informacijos, kad būtų galima priimti geriausius sprendimus kitam gydymo procesui. mpMRT patikimai nustato reikšmingą ligą su dideliu jautrumu ir specifiškumu. Jokia šiandieninė tomografija neturi tokio tikslumo nustatant prostatos vėžį. Jei matote kažką įtartino, mpMRT gali padėti atlikti tikslinę naviko biopsiją – tai reiškia mažiau “aklų” dūrių. Trumpai tariant, mpMRT yra puikus diagnostinis įrankis prostatos vėžio aptikimo, diagnozavimo ir gydymo procese.

Ko tikėtis mpMRT tyrimo metu?

Prieš tyrimą „MCT Radiologijos centro“ darbuotojai pateiks jums instrukcijas, kaip pasiruošti tyrimui. Jums reikės informuoti darbuotojus, jei turite kokių nors metalinių implantų ar vidinių prietaisų, tokių kaip širdies stimuliatorius ar poodinis defibriliatorius, įstrigusios metalinės skeveldros ir pan. dėl galimų sąveikų su magnetiniu lauku. Tokiu atveju Jums bus paaiškinta, ar galima atlikti šį tyrimą ir, jei galima, tai kaip jam pasiruošti. Jei turite mobilų telefoną, automobilio raktus, papuošalus ir kt., Jums bus suteikta saugi vieta, kad visus šiuos daiktus paliktumėte, kol bus atliekamas tyrimas.
Jums bus suteikiami vienkartiniai drabužiai. Tyrimo metu turite vengti nereikalingų judesių, kad būtų išgauti reikiamos kokybės vaizdai be jokių judesio artefaktų. Taip pat, tyrimo metu į veną bus sušvirkščiama intraveninė kontrastinė medžiaga specialioms tyrimo sekoms atlikti.