12018Spa
Endometriozė – antra pagal dažnumą moterų ginekologinė liga

Endometriozė – antra pagal dažnumą moterų ginekologinė liga

Endometriozė – lėtinė ir skausminga liga, kurią sukelia gimdos audinys vadinamas endometriumu, vešantis už gimdos ertmės ribų. Dažniausia šis audinys aptinkamas mažajame dubenyje ir kiaušidėse. Tai antras pagal dažnumą ginekologinis susirgimas. Dažniausias sergamumas yra sulaukus 25-35 metų amžiaus. 20-40 proc. endometriozės atvejų nustatoma tik tiriant nevaisingumo priežastis.

Endometriozė yra lėtinė, dažnai progresuojanti liga, kurios simptomai linkę atsinaujinti, todėl šiai ligai yra reikalingas nuolatinis gydymas. Be to, geriausi gydymo rezultatai pasiekiami, kai liga diagnozuojama anksti. Pagrindiniai ligos simptomai – tai lėtinis dubens skausmas, nugaros skausmas, skausmingos menstruacijos, skausmingi lytiniai santykiai, nevaisingumas ir kt.

Yra du endometriozės tipai – tai paviršinė ir gilioji. Gilioji endometriozė infiltruoja gimdos kaklelio, makšties, storosios žarnos dalis, rečiau – šlapimo pūslę ir šlaplę. Paviršinė endometriozė gali būti gydoma atliekant laparoskopijos operaciją, tačiau giliai endometriozei gydyti gali prireikti kur kas sudėtingesnės chirurginės intervencijos.

Svarbu, kad būtų tiksliai nustatyta diagnozė ir ligos tipas (paviršutinė ar gili endometriozė), kad ja remiantis gydantis chirurgas parinktų tinkamą gydymo metodą.

Naudodami 3T magnetinio rezonanso tomografiją (3T MRT) radiologai gali tiksliai diagnozuoti gilią endometriozę ir nustatyti pažeidimus bei jų išplitimą dar prieš atliekant chirurginę intervenciją.

Mažojo dubens 3T MRT – tai neinvazinė procedūra, leidžianti išsamiai ištirti dubenį. Šis tyrimo metodas itin tiksliai atvaizduoja visas gilios endometriozės židinių vietas. Taip pat, padeda gilią endometriozę atskirti nuo paviršinės.

Taigi tyrėjai iš Briuselio (Belgija) nusprendė įvertinti dubens 3T MRT tikslumą, diagnozuojant giliųjų endometriozės židinių buvimą ir įvertinti storosios žarnos sienos aktyvumą. Tyrėjai ištyrė 41 moterį, kurių amžius buvo 20-46 metai, su įtariama endometrioze. 3T MRT buvo atliktas prieš operaciją. Atlikus minėtą tyrimą, buvo tiksliai diagnozuota 26 iš 27 gilios endometriozės atvejų. Be to, MRT išgauti vaizdai tiksliai parodė konkrečias gilių endometriumo židinių pažeidimų vietas. 3T MRT rezultatai taip pat parodė didelę neigiamą prognostinę vertę (93.3 proc.), – tai reiškia, kad MRT tyrimas tiksliai paneigia gilią endometriozę toms pacientėms, kurios serga tik paviršine endometrioze. Vadinasi, gydantis chirurgas galės atlikti mažiau invazinę laparoskopinę procedūrą.

Storosios žarnos sienos dalyvavimas buvo nustatytas 32 proc. pacienčių, sergančių giliąja endometrioze. MRT taip pat buvo efektyvus išskiriant skirtingus pažeistos storosios žarnos sluoksnius ir tiksliai atvaizdavo storosios žarnos sienos pažeidimo laipsnį.

Svarbu žinoti. 3T MRT diagnostika – patvirtinta endometriozės nustatymo priemonė. Iš tikrųjų, tikslus priešoperacinis endometriozės židinių įvertinimas yra labai svarbus gydytojui chirurgui planuojant operaciją. Neseniai keletas autorių aptarė ir 3T MRT vaidmenį vertinant endometriozę. Dubens 3T MRT garantuoja didesnę erdvinę ir kontrastinę skiriamąją gebą, jei lygintume su silpnesnio magnetinio lauko MRT aparatu (pvz.: 1.5T), pateikdamas tikslią informaciją apie endometrinius židinius ir geresnį priešchirurginį židinių, apimančių žarnyną, šlapimo pūslės paviršių, gimdos raiščius ir kt., vaizdą. Be to, 3T MRT sistemos naudojimas leidžia pritaikyti pažangesnę programinę įrangą, dėl kurios galima atlikti įvairias rekonstrukcijas (difuzijos tensorių vaizdavimas, traktografija), siekiant ištirti lėtinio dubens skausmo etiologiją, susijusią su endometrioze